پایگاه داده اکانت های امنیتی SAM

تعریفستان: پایگاه داده مدیریت اکانت های امنیتی (SAM)

Security Account Manager | SAM

پایگاه داده مدیریت اکانت های امنیتی (Security Account Manager) چیست؟

پایگاه داده مدیریت اکانت های امنیتی عبارت است از دیتابیس اطلاعات اکانت کاربران و گروه‌های ذخیره‌شده در دامین کنترلر شبکه مبتنی بر مایکروسافت ویندوز NT. پایگاه داده مدیریت اکانت‌های امنیتی (SAM) همچنین به دیتابیس دایرکتوری دامین یا صرفاً دیتابیس دایرکتوری شناخته می‌شود.
پایگاه داده SAM بخشی از رجیستری ویندوز NT را اشغال می‌کند. همه اکانت‌های کاربران، اکانت‌های گروه‌ها، و منابع مختلف نظیر منابع اشتراکی و پرینترها دارای اصول تعریف‌شده در دیتابیس SAM هستند. از آنجایی که کل دیتابیس SAM باید در رم دامین کنترلر قرار گیرد، نمی‌تواند در ویندوز NT از ۴۰ مگابایت تجاوز کند، که می‌شود حدود ۴۰.۰۰۰ حساب کاربری یا ۲۶.۰۰۰ کاربر و ورک‌استیشن ویندوز NT در ترکیب با هم. (جدول زیر اندازه اشیاء معمول در دیتابیس SAM را لیست می‌کند.)
کپی اصلی دیتابیس SAM در دامین کنترلر اصلی (PDC) ذخیره می‌شود. همگام‌سازی مرتب دایرکتوری تضمین می‌کند که دامین کنترلرهای پشتیبان (BDC) رپلیکای دقیقی از این دیتابیس اصلی دارند، بنابراین BDCها را از طرفی نیز می‌توان برای لاگین و اصالت‌سنجی کاربرانی به کار برد که می‌خواهند به منابع شبکه دسترسی داشته باشند.
اندازه‌های اشیا در دیتابیس SAM
شیء
اندازه در دیتابیس SAM
اکانت کاربر
۱.۰ کیلوبایت
اکانت کامپیوتر
۰.۵ کیلوبایت
اکانت گروه گلوبال
۰.۵ کیلوبایت به اضافه ۱۲ بایت به ازاء هر کاربر
اکانت گروه لوکال
۰.۵ کیلوبایت به اضافه ۳۶ بایت به ازاء هر کاربر
توجه: در مایکروسافت ویندوز ۲۰۰۰، قابلیت‌های دیتابیس SAM به دایرکتوری بسیار قدرتمندتر و مقیاس‌پذیرتری به نام اکتیو دایرکتوری انتقال یافته است.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *