جدول آدرس مک (MAT)

تعریفستان: جدول آدرس مک (MAT)

جدول آدرس مک یا MAC Address Table چیست؟

جدول آدرس مک

جدول آدرس مک (MAC Address Table – MAT)، که جدول حافظه آدرس‌پذیر محتوا (Content Addressable Memory – CAM) نیز نامیده می‌شود، در سوئیچ‌های اترنت برای تعیین مقصد ارسال ترافیک در LAN به کار می‌رود. بگذارید ابتدا برای فهم بهتر مشخص کنیم که چگونه جدول آدرس مک (MAC) ساخته می‌شود و برای کمک به انتقال ترافیک در مسیر به سوی مقصدش توسط سوئیچ اترنت به کار می‌رود. بدین منظور، از شکل زیر استفاده می‌کنیم.

جدول آدرس مک (MAT)

شبکه سوئیچی ساده

 

در شکل بالا، سوئیچ با چند دستگاه معمول احاطه شده است. فرض می‌کنیم همه دستگاه‌ها روشن هستند ولی هنوز هیچ ترافیکی ارسال نکرده‌اند. در این مورد، جدول آدرس مک سوئیچ خالی خواهد بود (البته آدرس‌های مک سیستمی پیش‌فرض موجود در جدول را نادیده بگیرید).

حالا فرض کنید PC1 می‌خواهد به سروری که دارای آدرس مک 00:00:00:00:00:01 است پکت ارسال کند. برای این کار، فریم اترنت را می‌گیرد و به سمت سوئیچ ارسال می‌کند. اولین کاری که سوئیچ هنگام دریافت ترافیک می‌کند این است که مدخلی جدید در جدول آدرس مک خود برای آدرس مک PC1 ایجاد می‌کند (PC1 -> Fa0/3). سپس، سوئیچ برای اینکه مشخص کند که آیا پورت مد نظر برای ارسال ترافیک را می‌شناسد یا خیر در جدول آدرس مک خود جستجو می‌کند؛ از آنجایی که هیچ مدخل منطبقی در جداول سوئیچ وجود ندارد، فریم را به همه اینترفیس‌های خود، به جز پورت دریافت‌کننده، ارسال می‌کند.

به این دلیل که فریم به سایر پورت‌های سوئیچ ارسال شده است، توسط سرور هدف دریافت خواهد شد. با فرض اینکه سرور می‌خواهد به PC1 پاسخ دهد، فریم جدیدی به سوئیچ باز می‌گرداند. سوئیچ فریم را دریافت می‌کند و مدخلی جدید در جدول آدرس مک خود برای آدرس مک سرور ایجاد می‌کند (Server -> Fa0/2). سپس، سوئیچ برای اینکه مشخص کند که آیا پورت مد نظر برای ارسال ترافیک را می‌شناسد یا خیر در جدول آدرس مک خود جستجو می‌کند؛ در این مورد پورت مد نظر را می‌شناسد، پس ترافیک بازگشتی را فقط به پورت Fa0/3 (PC1) ارسال می‌کند، بدون اینکه ارسال سیلابی (flooding) انجام دهد. لیست پایین نشان می‌دهد در این لحظه جدول آدرس مک چه شکلی خواهد داشت.

نمونه جدول آدرس مک

2960-1#show mac address-table

Mac Address Table

-------------------------------------------

Vlan Mac Address Type Ports

---- ----------- -------- -----

1 00ld.70ab.5d60 DYNAMIC Fa0/2

1 00le.f724.al60 DYNAMIC Fa0/3

Total Mac Addresses for this criterion: 2

2960-1#

همین‌طور که دستگاه‌ها به ارسال ترافیک به یکدیگر ادامه می‌دهند، این فرایند تکرار می‌شود. نکته مهمی که باید به خاطر داشت این است که تایم‌اوت جدول آدرس مک عموماً کوتاه است (پیش‌فرض سیسکو عبارت است از پنج دقیقه)، بنابراین، مدخل مورد نظر تا قبل از زمان مشخص‌شده تایم‌اوت در جدول باقی می‌ماند و بعد از آن از جدول حذف می‌شود.


منبعPearson

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *