اشتراک گذاری اتصال اینترنت (ICS)

اشتراک‌گذاری اتصال اینترنت (ICS)

اشتراک گذاری اتصال اینترنت چیست و چگونه آن را فعال کنیم؟

اشتراک‌گذاری اتصال اینترنت (ICS) چیست؟

 

اشتراک‌گذاری اتصال اینترنت (Internet Connection Sharing – ICS) به شبکه محلی (LAN) کامپیوترهای ویندوزی این امکان را می‌دهد تا اتصال اینترنت مورد نظر را به اشتراک بگذارد. مایکروسافت ICS را به عنوان بخشی از دومین نسخه ویندوز ۹۸ توسعه داده است. این قابلیت به صورت بخشی از همه ویندوزهای بعد از ۹۸ در این سیستم‌ عامل لحاظ شده است. این قابلیت به صورت برنامه‌ای جدا و قابل نصب در دسترس نیست.

نحوه کار ICS

اشتراک‌گذاری اتصال اینترنت (ICS) از مدل کلاینت/سرور پیروی می‌کند. به منظور راه‌اندازی ICS، یک کامپیوتر باید به عنوان سرور انتخاب شود. کامپیوتر تعیین‌شده (که ICS host یا gateway نامیده می‌شود) باید دو اینترفیس شبکه را پشتیبانی کند، یکی که مستقیماً به اینترنت متصل است و دیگری که به LAN متصل است. همه داده‌های ارسالی کامپیوترهای کلاینت از طریق کامپیوتر سرور و در اینترنت انتقال خواهند یافت. همه داده‌های دریافتی اینترنت از طریق کامپیوتر سرور و به کامپیوتر متصل مورد نظر انتقال می‌یابند.

در شبکه‌های خانگی سنتی، کامپیوتر سرور مستقیماً به مودم متصل است. قابلیت ICS با اکثر اتصالات مختلف اینترنت شامل کابلی، DSL، دایال آپ، ماهواره‌ای و ISDN، کار می‌کند.

وقتی سرور ICS در ویندوز پیکربندی شود به صورت روتر NAT عمل می‌کند، و پیام‌ها را از طرف چند کامپیوتر هدایت می‌کند. قابلیت ICS دارای یک سرور DHCP است که به کلاینت‌ها این امکان را می‌دهد تا آدرس‌های محلی خود را بدون نیاز به تنظیم دستی به صورت خودکار به دست آورند.

مقایسه با روترهای سخت‌افزاری

قابلیت ICS در مقایسه با روترهای سخت‌افزاری مزیت موجود بودن در سیستم عامل را دارد، پس نیازی به خرید اضافی نیست. از طرف دیگر، ICS فاقد بسیاری از پیکربندی‌های در دسترس روترهای سخت‌افزاری است.

جایگزین‌ها

اپلیکیشن‌های WinGate و WinProxy از برنامه‌های ثالثی هستند که کامپیوتر را به گیت‌ وی تبدیل می‌کنند. راهکار سخت‌افزاری مستلزم روتری است که به مودم متصل شود یا به صورت ترکیبی از روتر و مودم باشد.

نحوه فعال‌سازی ICS

به منظور فعال کردن این قابلیت، در پنجره Run عبارت ncpa.cpl را بزنید و اینتر کنید تا اینترفیس‌های شبکه‌تان نمایش داده شوند.

اشتراک گذاری اتصال اینترنت (ICS)

سپس، روی اینترفیس دارای کارت شبکه راست کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید. در پنجره بازشده، وارد تب Sharing شوید و در این تب تیک گزینه Allow other network users to connect through this computer’s Internet connection را بزنید. حالا، در قسمت Home networking connection شبکه LAN مورد نظرتان را انتخاب کنید. پیغامی مبنی بر اینکه کارت شبکه LAN‌ مورد نظر از IP تعیین‌شده برای این سرویس استفاده خواهد کرد نشان داده می‌شود و اعلام می‌شود که در صورت استاتیک بودن سایر کامپیوترهای متصل به LAN باید آنها را IP دینامیک تغییر دهید تا بتوانید از شبکه LAN در این کامپیوترها استفاده کنید. روی Yes کلیک کنید و تمام.

اشتراک گذاری اتصال اینترنت (ICS)

ICS چیست؟

ICS یا همان اشتراک گذاری اتصال اینترنت، برای به اشتراک گذاشتن اینترنت با کامپیوترهای متصل به LAN از طریق اینترفیس متصل به اینترنت به کار می‌رود.

به جای ICS از چه اپلیکیشن‌هایی می‌توانم استفاده کنم؟

با توجه به اینکه ICS از قابلیت‌های موجود در ویندوز است، می‌توانید از جایگزین‌های WinGate و WinProxy استفاده کنید.

چطور ICS را فعال کنم؟

فعال‌سازی ICS خیلی راحت است. کافی وارد پنجره کارت‌های شبکه ویندوز شوید، روی کارت شبکه متصل به اینترنت راست کلیک کنید و در تب sharing اینترنت آن را با کارت شبکه LAN مورد نظر به اشتراک بگذارید.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

 1. احمد معصومی پاسخ

  سلام مهندس جان.
  خیلی این مطلب برام جالب بود.
  درود بر شما که این مطالب مفید رو به اشتراک میزاری.
  موفق باشید.

  1. علیرضا ندری فرد نویسنده پاسخ

   سلام، خواهش می‌کنم. ? خوشحالم که مفید واقع شده. سعی می‌کنم مطالب مفید بیشتری بذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *