بریج شبکه

تعریفستان: بریج شبکه / پل شبکه

بریج قطعه‌ای در شبکه است که یا برای گسترش شبکه‌ها یا سگمنت‌بندی شبکه‌ها به کار می‌رود.

 

بریج یا پل در شبکه‌های کامپیوتری چیست؟

بریج یا پل قطعه‌ای در شبکه است که برای گسترش یا سگمنت‌بندی شبکه‌ها به کار می‌رود. بریج در لایه دیتا لینک OSI عمل می‌کند. این قطعه را می‌توان برای متصل کردن رسانه‌های غیرمشابه، مثل کابل زوج به هم‌تابیده بدون پوشش (UTP) و کابل فیبر نوری، و متصل کردن معماری‌های مختلف شبکه، مثل توکن رینگ و اترنت، به کار برد.

بریج‌ها کار بازسازی سیگنال‌ها را انجام می‌دهد اما هیچ‌گونه تبدیل پروتکل انجام نمی‌دهند. بنابراین، در هر دو سگمنت‌ شبکه متصل به بریج باید پروتکل یکسان (مثلاً، TCP/IP) به کار رود. بریج‌ها همچنین می‌توانند از پروتکل مدیریت شبکه ساده (Simple Network Management Protocol – SNMP) پشتیبانی کنند و می‌توانند قابلیت‌های تشخیصی دیگری داشته باشند.

سه نوع اصلی بریج

بریج‌ها سه نوع اصلی دارند:

  • بریج‌های محلی یا لوکال:

مستقیماً به شبکه‌های محلی (LAN) متصل می‌شوند.

  • بریج‌های ریموت یا راه دور:

می‌توانند برای ایجاد لینک شبکه گسترده (WAN) بین شبکه‌های محلی (LAN) به کار روند

  • بریج‌های بی‌سیم:

می‌توانند برای اتصال شبکه‌های محلی یا اتصال ایستگاه‌های ریموت به شبکه‌های محلی به کار روند

انواع بریج شبکه

نحوه کار بریج‌ شبکه

بریج‌ها به این صورت کار می‌کنند که آدرس‌های MAC گره‌های در حال انتقال در شبکه را تشخیص می‌دهند و به صورت خودکار یک جدول مسیریابی داخلی ایجاد می‌کنند. این جدول بدین منظور به کار می‌رود که مشخص شود بسته‌ها به کدام سگمنت متصل مسیریابی شوند، و همچنین امکان فیلترینگ را به بریج‌ها می‌دهد (بریج‌ها به این قابلیت شناخته می‌شوند). اگر بریج بداند که بسته مورد نظر برای کدام سگمنت در نظر گرفته شده است، بسته را مستقیماً به آن سگمنت ارسال می‌کند. اگر بریج آدرس مقصد بسته را تشخیص ندهد، بسته را به همه سگمنت‌های متصل به جز سگمنت مبدأ ارسال می‌کند. به علاوه، اگر آدرس مقصد در سگمنت یکسان با آدرس مبدأ باشد، بریج بسته را رها (دراپ) می‌کند. بریج‌ها همچنین بسته‌های برودکست را به همه سگمنت‌ها به جز سگمنت مبدأ ارسال می‌کنند.

نکته


از بریج به منظور کاهش ازدحام شبکه و بهبود عملکرد از طریق سگمنت‌بندی شبکه‌های اترنت شلوغ به کالیژن دامین‌ها استفاده کنید. بریج‌ها را همچنین می‌توان برای اتصال سگمنت‌ها به صورت کارامدتر از ریپیترها (تکرارکننده‌ها) و اتصال شبکه‌های غیرمشابه، نظیر اترنت و توکن رینگ، به کار برد. بریج‌های ریموت را می‌توان برای ایجاد لینک‌های WAN به کار برد.

در صورتی که بریج در جای نامناسبی قرار گیرد، در واقع باعث بدتر شدن عملکرد شبکه می‌شود. برای مثال، اگر از بریج برای جدا کردن کاربرانی استفاده کنید که به دپارتمانی یکسان تعلق دارند و مرتب با یکدیگر در شبکه ارتباط برقرار می‌کنند، ممکن است سرعت ارتباطات بین کاربران به خاطر ایجاد گلوگاه (bottleneck) کاهش یابد. بهتر است از بریج ها برای اتصال شبکه‌های محلی دپارتمان‌های جداگانه استفاده کنید که در آن ترافیک بین دپارتمانی بیشتر از ترافیک درون دپارتمانی است.

هنگام استفاده از بریج برای اتصال شبکه‌ها، مطمئن شوید که فقط یک مسیر به هر گره مقصد در شبکه ختم می‌شود؛ در غیر این صورت، فریم‌ها ممکن است در لوپ گیر کنند و به صورت بی انتها در شبکه بچرخند، که باعث طوفان شبکه می‌شود.


منبع: NetworkEncyclopedia

پل یا بریج شبکه چیست؟

قطعه‌ای در شبکه است که برای گسترش یا سگمنت‌بندی شبکه‌ها به کار می‌رود.

انواع بریج شبکه چیست؟

سه نوع بریج شبکه اصلی داریم: ۱. بریج محلی، ۲. بریج ریموت، ۳. بریج بی‌سیم.

بریج های شبکه چگونه کار می‌کنند؟

بریج‌ها به این صورت کار می‌کنند که آدرس‌های MAC گره‌های در حال انتقال در شبکه را تشخیص می‌دهند و به صورت خودکار یک جدول مسیریابی داخلی ایجاد می‌کنند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *